Wordpress

WordPress Veritabanı Bağlantısı Kurulamadı Hatası

Wordpress Veritabanı Bağlantısı Kurulamadı Hatası
Yazar alitag

WordPress veritabanı ile çalışan ve sorgu geldiğinde bilgileri veritabanından alarak kullanıcıya ileten bir yapıda çalışır. WordPress Veritabanı Bağlantısı Kurulamadı Hatası çok sık karşılaşılan bir sorundur. Bu yazımızda problemin nasıl çözüleceğiyle ilgili ve sorunun nelerden kaynaklanabileceğini anlatacağım.

WordPress Veritabanı Bağlantısı Kurulamadı Hatası Neden Oluşur?

Birden fazla sebebi olabilir. Veritabanı bağlantısında yaşanan sorunların ilk sebebi:

  • Mysql sunucusunun çökmüş olması:

Bu durumu en son yazmam gerekebilirdi, ancak böyle bir durumda uğraşmamanız için direkt hosting firması ile iletişime geçip sorunu bildirin. Size iki şekilde dönüş yapabilirler;

– Sorun sunucudadır ve hosting firması tarafından çözülmüştür.

– Sorun sunucuda değil sizin yazılımınızdadır. Bu durumda yapılması gereken ilk şey yedekleme. WordPress  Yedekleme ile ilgili yazıya buradan ulaşabilirsiniz.

WordPress Veritabanı Bağlantısı Kurulamadı Hatası

Yedeklemenin ardından, cPanel veya Plesk Panel’e gidin. Buradan sitede kullandığınız veritabanı kullanıcısının şifresini güncelleyin ve şifreyi not edin. Ardından ftp ile bağlanıp sitenin ana dizinine (public_html veya httpdocs veya web klasörüne) erişin. Burada wp-config.php dosyasını göreceksiniz. Dosyayı bilgisayarınıza indirin ve Notepad++ programı ile güncel şifreyi girin. Eğer veritabanı sunucunuz  localhost veya 127.0.0.1 adresi üzerinde değilse hosting firmanıza danışıp veritabanı sunucusunun IP adresini öğrenin ve yenisiyle güncelleyin. Güncellediğiniz dosyayı sunucuya atın ve kontrol edin.

  • Veritabanı kullanıcısına yetki vermek

Veritabanı ve veritabanı kullanıcısını manuel olarak oluşturduysanız veritabanı kullanıcısına yetki vermemiş olabilirsiniz. Bu durumda veritabanına kullanıcı tanımlama işlemi yeniden yapın ve tüm yetkileri verin.

  • Aşırı kaynak tüketimi

Nadiren de olsa aşırı kaynak tüketimi veritabanı sunucusu ile bağlantının kesilmesine sebep olabilir. Böyle bir durumda FTP ile ana dizine gidin ve wp-content/plugins klasörünün adını plugins1 olarak değiştirin ve 1 dk içinde siteye erişmeyi deneyin. Eğer siteye erişebilirseniz bu durumda yapılacak şey aşırı tüketim yapan eklentiyi bulmak ve pasif hale getirmek. Bulabilirseniz alternatif eklenti kullanmayı denemelisiniz.

Bazı durumlarda veritabanı sunucusunda anlık kesintiler olabilir. Hiçbir içlem yapmadan önce hosting firmanızla iletişime geçerek sorunu iletin, eğer sunucuda herhangi bir sorun olmadığı bilgisi dönülürse işlem yapmaya başlayın.

Sunucu kullanıyorsanız ve herhangi bir değişiklik yapmadığınız halde WordPress Veritabanı Bağlantısı Kurulamadı Hatası alırsanız sunucu yeniden başlatmayı deneyin.

Yazar hakkında

alitag

Bir Yorum Bırak

Hava durumu tahmini Güneş Gazlı içecekler zararlı mı? İçme suyu Instagram hakkında önemli bilgiler