Wordpress

WordPress Kurulum Hataları

Wordpress Kurulum Hataları
Yazar alitag

Bir önceki yazımda wordpress’in nasıl kurulacağından bahsetmiştim. Bu yazıda ise WordPress Kurulum Hataları ‘ndan bahsedeceğim. Madde madde giderek nerelerde yanlış yapmış veya neleri gözden kaçırmış olabileceğimizi görelim.

Wordpress Kurulum Hataları

1) Eksik Dosyalar – WordPress Kurulum Hataları

Öncelikle eğer adres çubuğunda “wp-admin/install.php” yazısını görüyorsak ve sayfamız bulunamadı hatası alıyorsak dosyalarımızı eksik yüklemiş olabiliriz. Bu durumda yapacağımız şey dosyaları yeniden FTP aracılığıyla aktarmak olacaktır. Aynı dosyalar dizinde bulunacağından var olan dosyaların üzerine yazma izni vermeliyiz. Aktarım sırasında FTP programınız bunun uyarısını verecektir. WordPress dosyalarını buradan yeniden indirebilirsiniz.

2) Veritabanı Bağlantı Hatası – WordPress Kurulum Hataları

Veritabanı bağlantısı kurulurken hata oluştu

veya benzer bir uyarı alıyorsanız bunun bir kaç sebebi olabilir.

Öncelikle Veritabanı kullanıcı adı, parola ve sunucu bilgilerini gözden geçirin. Bilgilerin doğru olduğuna emin olun. Eğer parola konusunda çelişkideyseniz yeni bir veritabanı kullanıcı parolası oluşturun  ve onu kullanın.

Diğer ihtimal ise veritabanı kullanıcısına yetkilerin verilmemiş veya yetersiz verilmiş olmasıdır. Kullanıcıya tüm yetkileri verip işleme devam edebilirsiniz. Bu işlemi yapmak için Kontrol Panelinize gidip veritabanı kullanıcısını seçmeniz ve yetkilerini vermeniz gerekir.

Bir sonraki ihtimal ise oluşturduğunuz veritabanına veritabanı kullanıcısının tanımlanmamış olmasıdır. İlk adım da veritabanını bir sonraki adımda ise veritabanı kullanıcısını oluştururuz. Bunlar birbirinden farklıdır. Ardından oluşturduğumuz veritabanı ve kullanıcıyı birbirine tanımlarız ve tüm yetkileri veririz.

Tüm bilgileri doğru girdiğinize eminseniz bu durumda sunucu firmanızla bağlantıya geçip Mysql sunucusu için localhost yerine yazmanız gereken bilgiyi talep edebilirsiniz. Muhtemelen Mysql sunucusu localhost yerine başka bir sunucuda barınıyordur. Bunun için size bir IP adresi iletilecektir.

3) DNS Yönlendirmesi – WordPress Kurulum Hataları

Eğer henüz dosyalarınızı attıysanız ve site adresini yazmanıza rağmen Dns adresi çözümlenemedi gibi bir hata alıyorsanız DNS adresleriniz henüz tam olarak oturmamıştır. Eğer DNS adreslerinin yönlendiğini düşünüyorsanız bu durumda bilgisayarınızın yani tarayıcınızın çerezlerini temizlemeniz gerekir. Bunun için en iyi yöntem CCleaner programını kullanmak olacaktır. Tarayıcılarınızın çerezlerini temizledikten sonra sitenize bağlanmayı yeniden deneyebilirsiniz. Eğer sonuç alamazsanız hosting firmasıyla bağlantıya geçip sorunu bildirmenizde fayda olacaktır.

Eğer burada bahsedilenden farklı bir hata alıyorsanız lütfen yorumlarda yazmayı unutmayın. En kısa sürede elimden geldiğince yardımcı olacağım. Okuduğunuz için teşekkür ederim.

Aldığınız uyarı mıhtemelen aşağıdaki gibidir:

Ya wp-config.php dosyasındaki kullanıcı adı ve parola bilgileriniz yanlış ya da localhost konumundaki veritabanı sunucusuna bağlanamıyoruz. Veritabanı sunucunuz çökmüş olabilir.

  • Doğru kullanıcı adı ve parolaya sahip olduğunuzdan emin misiniz?
  • Doğru sunucu adını yazdığınıza emin misiniz?
  • Veritabanı sunucusunun çalıştığından emin misiniz?

Eğer bu terimlerin ne anlama geldiğini bilmiyorsanız servis sağlayıcınız ile irtibata geçmelisiniz. Eğer hala yardıma ihtiyacınız varsa WordPress destek forumlarını ziyaret edebilirsiniz.

 

Yazar hakkında

alitag

Bir Yorum Bırak

Hava durumu tahmini Güneş Gazlı içecekler zararlı mı? İçme suyu Instagram hakkında önemli bilgiler