Wordpress

WordPress Bakım Modu – Yapım Aşaması

Wordpress Bakım Modu - Yapım Aşaması
Yazar alitag

WordPress Bakım Modu – Yapım Aşaması sayfaları çoğu zaman eklentiler aracılığıyla yapılır. Bazı temaların yönetim panelinde bakım modunu aktif et seçeneği olabilir. Genellikle temalar bu seçeneği sunmazlar. Böyle bir durumda yapılacak şey Eklentiler -> Yeni Ekle -> arama kısmına Maintenance Mode yazarak bir bakım modu – yapım aşaması eklentisi yüklemek olacaktır.

İlk seçenek “WP Maintenance Mode” eklentisi, geliştiricisi Desginmodo. Ücretsiz bir eklentidir. WordPress dizininde bulunur ve direkt yüklenebilir. Arama kısmından eklentiyi bulduktan sonra “Şimdi Kur” butonuna basarak yükleme yapabilirsiniz. Yükleme tamamlanınca Etkinleştir butonu görünecektir buradan aktif edebilirsiniz veya Eklentiler -> Yüklü Eklentiler kısmından aynı işlemi yapabilirsiniz.

Wordpress Bakım Modu - Yapım Aşaması

WP Maintenance Mode aktif olduktan sonra Ayarlar sekmesi altında -> WP Maintenance Mode menü sekmesiyle görünecektir. Status (Durum) varsayılanda deaktiftir. Siz Activate butonuna basarak aktif edin. Bypass for Search Bots seçeneği, eklenti aktif edildiğinde arama motorlarının sitenize ulaşabilirliği ile ilgilidir. Eğer bu seçeneği aktif ederseniz arama motorları sitenizdeki yazılara, sayfalara veya sitamap.xml dosyasındaki konumlar aracılıyla erişebilir.

WordPress Bakım Modu – Yapım Aşaması

Frontend Role seçeneği bakım modu – yapım aşaması aktif iken sitenizin ön yüzüne ulaşabilecek kullanıcı rollerine yetki vermenizi sağlar. Yazar, editör, içerik sağlayıcı gibi seçenekleri seçebilir ve hangi kullanıcıların giriş yapıp sitenize erişebileceğini belirleyebilirsiniz. Backend Role seçeneğinde de aynı mantık geçerlidir. Sadece burada yönetim paneline erişim sağlanır. Tabi her kullanıcının yönetim panelinde gördüğü şeyler farklıdır. O yüzden korkmanıza gerek yok. Bir kullanıcıya admin yetkisi vermediyseniz o sadece mevcut rolünde ne görmesi gerekiyorsa onu görür, daha fazlasını değil.

Exclude seçeneği hangi sayfaları hariç tutacağınızı belirler. Varsayılanda 3 sayfaya erişim sağlamaya izin verilmiştir. feed, wp-login, login sayfalarına erişilebilir. Buradan wp-login ve login sayfalarını çıkarırsanız erişiminizde sorun yaşayabilirsiniz. Böyle bir durum olursa FTP ile sitenize bağlanıp eklentinin ismini değiştirip deaktif olmasını sağlayabilirsiniz.

Notice kısmı belirleyeceğiniz bir yapım aşaması veya bakım modu uyarısının sitenizi ziyaret etmeye çalışanlara göstermek içindir. Beyaz bir sayfa göstermek yerine “Sitemiz yapım aşamasındadır veya Sitemizde planlı bakım çalışması yapılmaktadır, en kısa sürede yeniden yayında olacağız.” gibi uyarılar yazabilirsiniz. Bu sayede sitenizde hata olmadığı çalışmaların planlı olarak yapıldığı algısını yaratırsınız.

Dashboard link alanı yapım aşaması sayfasında Giriş yapılabilmesi için bir bağlantı ekler. Eğer çok kullanıcılı yani üyelikli bir siteniz yoksa bunu es geçin. Eğer çok üyeniz varsa ve bunlar arasında yazarlar, içerik sağlayıcılar, yöneticiler ve editörler varsa bu seçenek faydalı olabilir. Girişi onlar için kolaylaştırmış olursunuz. Ancak giriş yapabilmeleri için, daha doğrusu yönetim panelinde kendilerine verilen yetkilere erişebilmek için Backend Role kısmında tanımlı olmaları gerekir. Sitenizin ön yüzünü de görebilsinler istiyorsanız Frontend Role kısmından gerekli yetkiyi vermelisiniz.

Design sekmesinde Title (Başlık, tarayıcı sekmesinde görülen site ismi), Heading (sayfa içi başlık, yazı başlığı), Text (uyarı yazısı), yazı rengi, arka plan rengi alanları bulunur.

Eğer kısa süreli WordPress Bakım Modu – Yapım Aşaması planlıyorsanız bu seçenekler sizin için yeterli olacaktır. Ancak daha uzun süreli planlarınız varsa diğer sekmelerde bulunan seçenekleri de gözden geçirebilirsiniz. Bu alanlardan herhangi birinde takılırsanız yorumlara yazabilirsiniz.

İkinci seçenek olan Coming Soon Page, Maintenance Mode & Landing Pages by SeedProd eklentisi özelliklerinin bazıları premium. Birbirilerine çok benzeyen eklentiler. Fakat 2. seçenek ücret ile daha fazla özellik sunuyor. Eğer incelemek isterseniz bunu yükleyebilirsiniz. Ayarları hemen hemen aynıdır.

WordPress Genel Ayarlar için:

WordPress Genel Ayarlar – Varsayılan Ayarlar

Yazar hakkında

alitag

Bir Yorum Bırak

Hava durumu tahmini Güneş Gazlı içecekler zararlı mı? İçme suyu Instagram hakkında önemli bilgiler