Wordpress

WordPress Ana Sayfa Sabitleme

Wordpress Ana Sayfa Sabitleme
Yazar alitag

WordPress Ana Sayfa Sabitleme işlemi aslında sanılandan çok daha basittir. Çoğu zaman sayfayı tasarlarız, demo yükleriz ancak ana sayfa yerine hep son yazılar çıkar. Oysa ana sayfa kendi tasarladığımız sayfa olsun isteriz. Bu durumda yapılacak işlemi aşağıda anlatıyorum.

Öncelikle sayfamızı tamamladık veya demo yükledik ancak ana sayfa bizim istediğimiz sayfa değilse WordPress Admin Paneline gidiyoruz. Sol menüden Ayarlar -> Okuma sekmesine tıklıyoruz. Burada seçili sabit bir sayfa yok ise “En son yazılarınız” seçilmiştir. Bunun yerine “Sabit bir sayfa” seçeneğini seçin. Ardından hemen yanında seçim yapılabilecek sayfa isimleri gelecektir. Buradan tasarımını yaptığınız veya ana sayfa olmasını istediğiniz sayfayı seçiniz. Hemen altında bulunan “Yazı Sayfası” seçeneği sizin bloğunuzdur. Yani son yazılarınızın liste halinde bulunduğu sayfadır. İsterseniz bunun için de bir şablon hazırlayıp buradan seçim yapabilirsiniz veya boş bir sayfa seçebilirsiniz. Seçeceğiniz sayfada son yazılar listelenecektir.

Yazı sayfası seçtiyseniz aşağıdaki ayarları da yapmalısınız.

En fazla gösterilecek blog sayısı adedi: 10 

Yani göstermek istediğiniz yazı sayısını seçin.

Beslemelerde gösterilecek en güncel kayıt adedi: 10

Bu feed yani beslemelerde gösterilecek yazı sayısını ifade eder. Bu beslemeler sizin sitenizde bulunan içeriğin başka sitelerde de yayınlanmasını sağlar. Daha doğrusu direkt sitenizden çekilir ve gösterilir.

WordPress Ana Sayfa Sabitleme

Akıştaki her bir yazı için dahil edin : Özet – Tüm Metin seçeneklerinden birini seçebilirsiniz. Özet seçeneği yazınızın belirlenen kısmı kadarını gösterir veya yazı eklerken gördüğünüz özet bölümünde sizin yazdığınız özeti görüntüler. Bu temaya göre değişiklik gösterebilir. Tüm metin seçeneği ise genellikle tavsiye edilmez. Çünkü ziyaretçileriniz yazılarınızı direkt okurlar ve sitenizde daha az zaman geçirirler, tıklama sayısı düşer. Eğer özet ve tüm metin seçenekleri ile ilgili daha fazla bilgi almak isterseniz WordPress Destek sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Bu sayfada bir de Arama Motoru Görünürlüğü seçeneği vardır. Eğer ” Arama motorlarının bu siteyi dizine eklemesine engel olmaya çalış” bu seçeneği seçerseniz arama motorunun botları sitenize geldiğinde olumsuz yanıt alıp taramaktan vazgeçecektir. Bu sebeple bu seçeneği sadece sitenizin aramalarda görünmesini istemiyorsanız seçin. Ancak bu seçenek %100 tüm arama motorları için istediğiniz sonucu vermeyebilir. Bu yüzden “Bakım modu / Maintenance mode” eklentileri kullanabilirsiniz.

Eğer hazırsanız şimdi Kaydet butonuna basabilirsiniz. Hemen ardından sitenizin ana sayfasını kontrol edin. www.siteadınız.com şeklinde bakmayı unutmayın. Eğer istediğiniz gibi değilse ancak tüm ayarları doğru yaptığınızı düşünüyorsanız Ctrl + F5 ile tarayıcı önbelleğini göz ardı ederek sayfayı yenileyin. Bu kez olacaktır. Eğer olmadıysa yanlış sayfa seçmiş olabilir veya farklı bir sayfaya bağlanmaya çalışıyor olabilirsiniz. sorununuzun farklı olduğunu düşünüyorsanız yorumlarda belirtebilirsiniz.

Bu sayfa ulaşmak için bu kelimelerle arama yapabilirsiniz: WordPress Ana Sayfa Sabitleme, Sabit Ana Sayfa, Sabit Sayfa, WordPress Ana Sayfa Nasıl Sabitlenir?

WordPress Güncelleme yazısını buradan okuyabilirsiniz.

WordPress Güncelleme – Otomatik ve Manuel

Yazar hakkında

alitag

Bir Yorum Bırak

Hava durumu tahmini Güneş Gazlı içecekler zararlı mı? İçme suyu Instagram hakkında önemli bilgiler