Wordpress

WordPress 5.0 Güncelleme Update

Yazar alitag

WordPress 7 Aralık 2018 itibariyle yeni bir güncellemeyle sitelerimizde uyarısını vermeye başladı. WordPress 5.0 Güncelleme ‘sini hemen yapmak ne kadar mantıklı? Güncelleme/Update hemen yapılmalı mı? Mevcut sitelerimden birini WordPress 5.0 versiyonuna güncelledim. Deneyimlerimi paylaşmadan önce neler yeni bakalım.

Öncelikle bizi ilgilendiren en önemli yenilik bildiğimiz metin editörünün artık olmaması. Yani aşağıdaki gibi bir ekran beklemeyin.

Bunun yerine WordPress uzun zamandır beklenen bir düzenleyiciye geçiş yaptı. Normalde Visual Composer, Divi Builder, UX Builder gibi eklentilerle yaptığımız tasarımları artık WordPress 5.0 ile yapabileceğiz. Bu iyi bir adım. En azından diğer eklentilerin fiyatlarını düşürecektir. Tabi uzun zamandır güncelleme yapmayan ancak sık sık kullandığımız eklenti ve temaların da güncellenmesi için baskı oluşturacaktır.

WordPress 5.0 Güncelleme ile Neler Değişti?

Metin editörü artık yok dedik. Yerine ne geldi? Yerine gelen yeni bir inşa edici. Diğer bir deyişle Builder. Yani bir tasarım aracı. Varsayılan olarak artık metin editörünü kullanamayacağız. Ancak WordPress geliştiricileri kullanıcıları mağdur etmemek ve kullanıcı kaybını engellemek amacıyla eklenti yardımıyla eski editörü kullanmamıza izin veriyor. Bunun için aşağıdaki eklentiyi kurabilirsiniz. Klasik Düzenleyici eklentisi birebir alıştığımız düzenleyiciye dönmemizi sağlıyor.

Wordpress 5.0 Güncelleme

Yeni WordPress 5.0 Güncelleme sonrası neler yapabiliriz?

Temelde blok mantığı olduğu için artık yazı ve sayfalarımızı istediğimiz şekilde tasarlayabiliriz. Yani yazıları da sayfalarda yaptığımız gibi zevkimize ve ihtiyaçlarımıza göre inşa edebiliriz. Henüz tam anlamıyla Türkçeleştirilmemiş. Visual Composer gibi eklentilere aşina olanlar kullanmakta pek zorluk yaşamayacaklardır. Ancak ilk sürümü olması sebebiyle diye düşünüyorum biraz karışık geldi. Muhtemelen basitleştirilmek istendi ancak biraz karışık. Yıllardır bu işin içinde olan biri olarak söylemeyilim ki bu geçiş çok insanı zorlayacak. Kullanımın daha kolay hale getirilmesi gerekiyor.

WordPress 5.0 Güncelleme Ardından Gelen Hatalar / WordPress 5.0 Sorunları

Sebebini henüz çözemedim ama güncelleme yapmayanlar için acil olarak yazma ihtiyacı hissettim. Eğer güncelleme yapmadıysanız ve yapma niyetindeyseniz öncelikle yedekleme yapmayı unutmayın.

Hatalar:

Bu hataların tüm hostinglerde değil, bazı hosting firmalarında olduğunu belirtmekte fayda var.

WordPress 5.0 Güncelleme’si ile gelen yeni düzenleyicide en önemli hata yazıyı yayına alamamak. Uyarı olarak: “Updating Failed” hatası geliyor. Publish (Yayınla) butonuna bastıktan sonra bu uyarıyı alıyorsanız klasik düzenleyiciye geçmeniz gerekiyor. Klasik Düzenleyici’yi buradan indirebilirsiniz.

Diğer hata, yazıyı taslak olarak kaydedememek. Normalde veri kaybını engellemek amacıyla WordPress klasik düzenleyicide yazılar otomatik olarak kaydolur. Ancak WordPress 5.0 Güncelleme ile taslak otomatik olarak kaydedilirken veya manuel olarak kaydedilirken hata veriyor.

Sonraki hata ise Öne Çıkan Görsel hatası. Bu aşamada öne çıkan görsel yüklenemiyor ve bekleme ikonu sürekli dönüyor.

Sonuç olarak WordPress 5.0 şu an için beklentileri karşılamadı. Ancak dediğim gibi bu ilk deneme olduğu için peş peşe yeni güncellemeler geleceğini düşünüyorum ve hızlıca düzeltileceğini umuyorum. Eğer benzer hatalar alıyorsanız hosting firmanızla iletişime geçip sorunlarınızı belirtin.

Siz de karşılaştığınız hataları ve yeni güncelleme ile ilgili yorumlarınızı, bilgilerinizi aşağıdaki yorum bölümüne yazabilirsiniz.

Etiketler: Wordpress 5.0 Güncelleme Öne Çıkan Görsel Hatası, Güncelleme Sorunu, Güncelledikten Sonra, Updating Failed, WordPress Gutenberg, WordPress 5.0 Gutenberg Silme

Yazar hakkında

alitag

Bir Yorum Bırak

Hava durumu tahmini Güneş Gazlı içecekler zararlı mı? İçme suyu Instagram hakkında önemli bilgiler