Alternatif Bilgiler

Shutterstock para kazanma, resim alma ve satma

Shutterstock para kazanma
Yazar alitag

Merhaba, Shutterstock para kazanma, resim alma ve satma yollarından biraz bahsedeceğim. Elbette bu işi yıllardır yapanlar vardır. Ancak bu konuda bazı yanlış bilgiler veya eskimiş bilgiler mevcut. Bunları aydınlatmakta fayda var. Özellikle pandemi sürecinde para kazanmak, bunu evden yapabilmek çok önemli. Bu aşamada Shutterstock’tan fotoğraf, çizim (vektör), video satmak işinize yarayabilir.

Satıcı Hesabı Oluşturma İçerik Satın Alma

Shutterstock nedir?

Shutterstock; fotoğraf, video ve çizimlerinizi (vektör) satabileceğiniz bir pazar yeri sitesidir. Bunlara kısaca ürün diyebiliriz.

Shutterstock ürünlerinizin özgün ve yeterli kalitede olmasına dikkat eder. Yükleyeceğiniz fotoğrafların en az 4MP ve net olması önemlidir. Ayrıca fotoğraflarda yüzleri belirgin şekilde görünen insanlar varsa bunlardan alınmış yazılı izin belgelerini de yüklemeniz gerekir. Aksi takdirde görselleriniz reddedilir. Vektörel çizimleriniz .eps formatında olmalıdır. Videolarınız net olmalı ve telif içerecek herhangi bir cisim (nesne) vs içermemelidir. Videolarınızı; 4K 1080p, 720p gibi kalitelerde yükleyebilirsiniz.

Shutterstock para kazanma

En çok merak edilen kısmı kısa bir açıklamanın ardından yazmak iyi olacaktır. Yukarıda bahsettiğim ürünlerden herhangi biri veya birden fazlası ile satış yapabilirsiniz. Öncelikle bir satıcı hesabı oluşturmanız gerekli. Bunun için buraya (Shutterstock satıcı hesabı oluşturma) tıklayabilirsiniz. Gelen ekrandan bilgilerinizi doldurun ve e-postanızın doğrulamasını gerçekleştirin. Doğrulama işlemi bittikten sonra Shutterstock ödeme alabileceğiniz seçenekleri gösterecektir. Buradan Payoneer’i seçebilirsiniz. Shutterstock üzerinden Payoneer hesabı açarken adınız veya soyadınızda Türkçe karakter mevcut ise bunları Latin Alfabesindeki karşılığına göre Türkçe olmayan karaktere çevirerek yazın. Payoneer hesabınızı doğrulayıp, Shutterstock ile ilişkilendirin (bu adımlarda Shutterstock sizi yönlendirecektir.)

1 ay içerisinde aşağıdaki gibi bir hesap kartı adresinize ulaşacaktır. (Şu sıralar gecikme yaşanabiliyor)

Shutterstock resim, görsel satın alma için kaydınızı buradan yapabilirsiniz. Eğer çok sık indirme yapacaksanız aylık paket satın alabilirsiniz. Satın aldığınız pakete göre indirme limitiniz değişiklik gösterecektir.

Sanıldığının aksine, Shutterstock’a kayıt yapmak veya içerik satmak için pasaport gerekmemektedir. Shutterstock sizden kimlik bilgilerinizi veya banka bilgilerinizi istemez. Aracı ödeme yöntemleri kullanır. Skrill, Payoneer gibi… Mevcut seçeneklerden en uygununu seçip ilerleyebilirsiniz.

Shutterstock para kazanma yöntemlerinden biri de referans linkleri eklemektir. Satıcı olduktan sonra üst menüde bulunan Promosyon sekmesi altından -> Yönlendirme Programı’na tıklayın ve sizin için en uygun linkleri istediğiniz herhangi bir yerde paylaşın. Sizin aracılığınızla satın almalar gerçekleştiğinde Shutterstock tarafından belirlenen yüzde miktarında kazancınız olacaktır.

Faydalı olmasını umuyorum. Bol kazançlar. Action Coin ile ilgili yazımı buradan okuyabilirsiniz.

Yazar hakkında

alitag

6 Yorum

  • istediğiniz 4 görseli secin cok uygun fiyata sizin için shutterstock dan indirelim gibi ilanlar var. tek merak ettiğim bunu nasıl yaptıkları. bazı indirme programları var bununla yapabilirim fakat saga sola bu fotografları sattıgımda satın alanlar ve ben ciddi cezalar yiyebilirim . merakım bunu nasıl yasal yollarla yapıyorlar.

    • Merhaba Ersin, bahsettiğin durum genelde ajansların aldığı paketle yapılıyor.
      Şöyle bir durum geçerli: 750 görsellik paket satın alıyorlar ve bu kotayı dolduramıyorlar. Ancak paket ücreti yüksek olduğu için bunun maliyetini de paylaşmak istiyorlar. Bunun için böyle bir yola başvurduklarını düşünüyorum. Lisans konusuna gelirsek, evet lisanslı satın alınıyor. Ancak bunu kendi kullanıcınızdan satın almış olmuyorsunuz. Yani aslında yine de yasal bir durum değil. Bu görseli bir müşteriniz için bu şekilde satan birinden aldığınızı düşünün. Müşteriniz size güvenecek ve bu görseli veya videoyu istediği bir mecrada kullanacaktır. Ancak daha sonra bir telif sorunu ortaya çıktığında size ulaşmak ve bu sorunu çözmek isteyecektir. Size tavsiyem bu şekilde bir alışverişe dahil olmamanız yönündedir. Kısa vadede sorun çıkmayabilir ama uzun vadede sorun çıkma ihtimali yüksektir.

  • kesinlikle bulaşmayın çok büyük tuzak. ben bulaştım ödeme yöntemi olarak payoneeri size zorunlu tutuyor ardından bir ödeme limiti var o ödeme limitine gelmeden ödeme alamıyorsunuz. aslında hiç ödeme alamıyorsunuz çünkü sistemi çok güzel tuzaklamışlar. Önce payoneere üye oluyorsunuz sonra shutterstock sitesine portfolyonuzu yüklüyorsunuz ardından ödeme limitinizin dolmasını bekliyorsunuz ki bu çok uzun bir süre alıyor. diyelimki ödeme limintiniz 25usd. parayı payoneer hesabınıza gönderiyorlar. payoneer de parayı sizin hesabınıza göndermesi lazım ama senelik ücret olarak sizden 30 usd alıyor ve size daha para gelmeden 5 usd içeridesiniz. yani bu sistem çok güzel bir tuzak ve bu tuzağa düşmeyin. kesinlikle para kazanamazsınız bu sistemde. benden söylemesi. verdiğiniz emeklere deymez ve sürekli kontrol etmek için girdiğizde ayırdığınız zamana da yazık

    • Merhaba Mehmet, geç dönüşüm için kusura bakma lütfen. Doğru Payoneer dediğin tutarda kesinti yapıyor. Ancak paranın Payoneer’e yatma zamanını sen belirleyebiliyorsun. Shutterstock paneline gidip çekim tutarını 500$ olarak ayarlarsan Shutterstock üzerinde biriken para 500$’a ulaştığında Payonner’e gönderilir. Bu durumda 465$ çekebilirsin. Yani bu ayarı bilmeden para çekersen her 50$’a ulaştığında ayrıca yılda bir kere ulaşıyorsa dediğin şey doğru oluyor. Varsayılan ayar bu şekilde. Sen değiştirebilirsin.

Bir Yorum Bırak

Hava durumu tahmini Güneş Gazlı içecekler zararlı mı? İçme suyu Instagram hakkında önemli bilgiler