Alternatif Bilgiler

Mikroçip Cezasından Kurtulmak

Mikroçip Cezasından Kurtulmak
Yazar alitag

Mikroçip cezasından kurtulmak aslında çok basit ve yasal. Basit birkaç adımla sorunu çözelim. Bunun için 2 yol var. Birincisi devlet tarafından sunulan yol. İkincisi ise pek de etik olmayan ancak işe yarayacak bir yol.

Yeni yasayla birlikte 31 Aralık 2022 tarihine kadar kedi, köpek ve gelinciklerine çip taktırmayanlara 5199 sayılı kanun gereği para cezası uygulanacak. Bu para cezasına mecbur kalmamak için evcil hayvanlara çip taktırmanız gerekiyor. Ancak 1 yıllık sürenin sonunda halen taktırmadıysanız üzülmeyin ceza yemeyeceksiniz. Bunun için öncelikle size en yakın veteriner kliniğine veya İl/İlçe Tarım Müdürlüğüne gitmelisiniz. Yanınızda evcil hayvanınıza ait karne varsa yanınızda bulundurun.

Öncelikle bu işlemi 31 Aralık 2022 tarihine kadar yaptırmanız gerekiyor. Aksi durumda ceza kaçınılmaz olur. Bildiğiniz üzere Türkiye genelinde mikroçip sıkıntısı yaşanıyor. Hangi veterineri arasak mikroçiplerin tükendiğini ve ne zaman tedarik edilebileceğini bilmiyorlar. Mikroçip tedarikçisi ise Türk Veteriner Hekimler Birliği. Son 1 aydır yaşanan bu sıkıntı yüzünden veteriner hekimler durumu bağlı oldukları veteriner hekimler odasına bildiriyor. Odalar da bu durumu Türk Veteriner Hekimler Birliği’ne aktarıyor.

Durumun bu kadar içinden çıkılmaz bir hal alması sebebiyle beyanname verme yöntemine gidiliyor. Evcil hayvan sahipleri veteriner klinikleri aracılığıyla T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı’nın Hayvan Kayıt Sistemi’ne beyanname doldurulduğuna dair bilgileri iletiyor. Bu bilgiler iletildiğinde cep telefonunuza kaydınızın alındığına dair SMS geliyor. Sistemin adı HBS olarak geçiyor. Kaydınız alındıktan sonra veteriner hekiminiz oluşturduğu sıraya göre evcil hayvan sahiplerini çağırıp mikroçip uygulaması yapıyor. Mikroçiplerin ne zaman tedarik edilebileceği konusunda herhangi bir bilgi yok maalesef.

Mikroçip Beyannamesi – Mikroçip cezasından kurtulmak

Mikroçip beyannamesi için kişisel bilgileriniz ve evcil hayvanınızın kedi/köpek/gelincik bilgileri gerekiyor. Doğum tarihi, rengi, cinsiyeti ve adı gibi bilgileri yazıyorsunuz. Kişisel bilgileriniz arasında T.C. kimlik numaranız, adınız ve soyadınız, doğum tarihiniz ve adresiniz gibi bilgileri vermek zorundasınız. Mikroçip beyannamesi verildikten sonra doğrulama yapılıyor. Yeni yıldan sonra da cep telefonunuza 0TL cezanız var şeklinde bir SMS gelecek. Bununla ilgili herhangi bir işlem yapmanıza gerek yok. En azından ben öyle anladım. Dediğim gibi bilgi karmaşası var. Ancak bir değişiklik olursa yazıda güncelleme yapacağım.

Mikroçip Cezasından Kurtulmak – Etik olmayan yol

Bunu atlatmanın bir yolu daha var. Aslında yasallığı tartışılır. Sadece pek etik olmayan bir çözüm içeriyor. Evcil hayvanınıza gereken zaman içerisinde mikroçip taktırmadıysanız şu şekilde bir yol izleyebilirsiniz. Evcil hayvanım aralık ayında evden kaçtı veya kayboldu. Bu yüzden mikroçip uygulamaya getiremedim. Ancak daha sonra biri buldu veya ben buldum ve şimdi getirebildim. Diğer bahane ise evcil hayvanım ne yazık ki öldü. Şimdi yeni bir tane sahiplendim diyebilirsiniz. Farklı bir isimle kaydınızı yaptırabilirsiniz. Bu durumlardan ötürü sizi kimse suçlayamaz. Elinizde olmayan sebeplerden ötürü mikroçip uygulaması yaptıramadınız.

Mikroçip Fiyatları

Her veteriner kliniğinde farklı fiyatlarda uygulama yapılıyor. İlçe tarım müdürlüklerinde 75-80TL civarında yapılırken özel kliniklerde 200-250-300TL gibi bedeller ödeyebiliyorsunuz.

 

Yazar hakkında

alitag

Bir Yorum Bırak

Hava durumu tahmini Güneş Gazlı içecekler zararlı mı? İçme suyu Instagram hakkında önemli bilgiler