Alternatif Bilgiler

Evden para kazanmak, Pandemi süreci

evden para kazanmak
Yazar alitag

Pandemi sürecinde evden para kazanmak mümkün mü? Aslında bu sizin yeteneğinize kalmış. Eminim elinizde iyi fotoğraf çeken bir telefon vardır. Cevabınız evet ise aşağıdaki adımları izleyerek ve yaratıcılığınızı kullanarak para kazanmaya başlayabilirsiniz.

  1. Cep telefonumuzun kamerasını kullanmayı öğreniyoruz.
  2. Her fırsatta bir konsept yaratıp fotoğraf çekiyoruz.
  3. Mümkünse fotoğrafları Photoshop veya benzeri bir programla düzenliyoruz.
  4. Buradan Shutterstock üyeliği oluşturup fotoğraflarımızı yüklüyoruz.
  5. Düzenli olarak fotoğraf ve video yüklemeye devam ediyoruz.

Başlayalım!

1. adım cep telefonu kamerasını kullanmayı öğrenmek. Bazı telefonlarda Pro modu bulunuyor. Burada genel itibariyle ayarlarınızı kendiniz yapabiliyorsunuz. Beyaz ayarı,diyafram, netlik, ISO gibi ayarları tek tek deneyip ayarlayabilirsiniz. Buradaki asıl mevzu gözünüzün gördüğü ile çekeceğiniz fotoğrafın birbirine en yakın halini bulmak. Tabi çok özel bir durum varsa ve siz ışığı buna göre ayarladıysanız o zaman ayarları buna göre yapabilirsiniz. Ancak ışık konusunda, renkler konusunda çok bilginiz yoksa bunu daha sonraya bırakın ve şimdilik düz bir şekilde çekime başlayın.

Pandemi sürecinde evden para kazanmak nasıl mümkün?

2. adım fotoğraflar için konsept yaratmak. Yemek fotoğrafı çekeceğinizi var sayalım. Böyle düşünüyorum çünkü günde 3 öğün yemek yiyoruz ve genelde güzel yaptığınız yemeklerin de fotoğrafını çektiğinizi düşünüyorum. İşte ilk konseptimiz bu. Yemeğinizin sunumunu biraz daha özenerek hazırlamanız gerekecek. Yemeğinizi ön plana çıkaracağını düşündüğünüz tabak, çatal, bıçak, peçete, zemin gibi yardımcıları seçin. Eğer estetik ve renk bilginiz yoksa dert etmeyin. Gözünüze ve zevkinize güvenin. Yaptıkça bilginiz artacaktır. Her şey hazırsa ilk fotoğrafınızı çekin. Farklı açılardan da çekmeyi deneyin. Tepe, yan, 45 derecelik açı gibi farklı açılardan fotoğraflar almanız satışınızı kolaylaştıracak ve fotoğraf portföyünüzün hızlıca artmasını sağlayacaktır.

3. adım fotoğrafları düzenlemek. Eğer biliyorsanız Photoshop sizin için biçilmiş kaftandır. İşinizi oldukça profesyonel hale getirebilirsiniz. Eğer bilmiyorsanız bu durumda Adobe Lightroom kullanabilirsiniz. Lightroom fotoğrafları basitçe düzenlemenizi sağlayan bir program/uygulamadır. Evet artık mobil cihazlarda da çalışıyor. Yani bir bilgisayarınız olmadan da bu işlemleri yapabilirsiniz. Lightroom ile fotoğrafın netliğini, ışık ve gölgesini, ağırlıklı renk tonunu ve pek çok filtreyi uygulayabilirsiniz. Ancak burada dikkat etmeniz gereken en önemli noktalardan biri fotoğrafı orijinal halinden çok da uzaklaştırmamak.

4. adımda bu fotoğrafımız üzerinden para kazanabileceğimiz adımdır. Shutterstock üzerinden buraya tıklayarak üyelik oluşturalım. Üyelik aşamaları çok basittir. Türkiye’de herhangi bir siteye üye olur gibi Shutterstock üyeliği yaratabilirsiniz. Üye olmayı burada anlattım. Eğer herhangi bir aşamada takılırsanız yorum yapın, en kısa sürede yardımcı olacağım.

5. adımımız ise düzenli olarak fotoğraf ve videolar çekip yüklemek olmalı. Evet video bu işin asıl önemli kısmı. 1 video sattığınızda 20 fotoğraf satmış gibi para kazanırsınız. Ancak videonun kalitesine göre fiyat değişiklik gösterir. 4K bir videodan kazanacağınız para ile 1080p videodan kazanacağınız para aynı olmaz.

Yorumlarınızı eksik etmeyin. Takıldığınız noktalarda yorum yaparsanız size destek olmaya çalışacağım.

Yazar hakkında

alitag

Bir Yorum Bırak

Hava durumu tahmini Güneş Gazlı içecekler zararlı mı? İçme suyu Instagram hakkında önemli bilgiler